Тамада Львів

Обов`язки старости на весіллі

Весільний староста, обов’язки старости, весільний старостат, староста на весіллі, весільні обов’язки старости, старостіна, староста і старостіна на весілліУ народі кажуть: «Як пройде весілля, таким буде і життя». Тому що, весілля це не просто бенкет чи гуляння, а своєрідне обрядове дійство. Структура традиційного українського весілля складалось століттями, і містить обряди, порядок дій та вимагає присутності певних дійових осіб, і в більшості своїй, незмінна і в наш час. Однією із таких незмінних речей є присутність на весіллі обраного молодятами та їх батьками весільного старости.
Як свідчать етнографи, за весільного старосту обирали поважного дядька з боку молодого, який був одружений і мав досвід старостування, досконало знав звичаї і традиції, вмів гарно співати, жартувати, розсаджував за столи гостей, розливав горілку, ділив коровай.
Та у наш час, після появи тамади (ведучого) на весіллі, обов’язки та вимоги до старости дещо змінилися.

 

Не треба плутати старосту з тамадою, адже їх ролі у весільному дійстві є різними. То ж давайте розглянемо, що повинен робити сучасний весільний староста:


1. Як і багато років тому, старосту переважно обирають серед родичів. А щоб він вирізнявся серед інших гостей, його або перев’язують вишитим рушником, або чіпляють йому букетик, відмінний від усіх інших.

 

2. Староста зранку приїжджає до нареченого додому, перед тим як він буде просити благословення у батьків. Староста звертається до батьків з такими словами: «Став ваш син перед вами, як свіча перед образами, просить благословення і от отця, і от матері, і от братців, і от сестер, щоб простили, благословили і на свій хліб вирадили...»(один із прикладів). Батьки в такому разі відповідають: «Хай Бог благословить». Тоді з хлібом сідають в кімнаті батьки, дідусь з бабусею, хрещені батьки, родичі. Наречений їм кланяється і просить в кожного благословення.

 

3. По дорозі до нареченої староста несе весільний коровай.

 

4. Під час викупу нареченої староста торгується разом із дружбами.

 

5. Коли викуп завершено, молоді з дружбами та дружками, з родиною заходять додому до нареченої просити благословення. Староста знову звертається до батьків зі словами: «Стали ваші діти перед вами, як свіча перед образами, просять благословення і от отця, і от матері, і от братців, і от сестер, щоб простили, благословили і на свій хліб вирадили...». Батьки відповідають: «Хай Бог благословить», сідають в кімнаті. Наречені їм кланяються і просять в кожного благословення.

6. По дорозі до РАГСу та церкви староста несе коровай. Там він активної ролі не відіграє.

 

7. У ресторані, вже після того, як гості закінчать вітати молодят і будуть розсаджені за столами, староста, за старим українським звичаєм, пропонує усім разом помолитися за новостворену сім’ю. Деколи замість старости це робить тамада.

 

8. Під час застілля староста часто ходить між гостями, знайомить родичів нареченої та нареченого між собою, часом і пригублюючи чарку-другу. Але саме пригублюючи, бо в кінці весілля у старости ще буде відповідальний обов’язок.

 

9. Часто, особливо коли на весіллі немає тамади, староста починає співати народні пісні. Адже яке українське весілля без пісні!

 

10. У деяких місцевостях коровай ділять між молодими та гостями наприкінці весілля. І саме старості припадає виконувати цей поділ. Він вирізає верхівку короваю і підносить її молодим. Молодята беруться з двох боків за верхівку і ламають її. Вважається, що у кого буде більший кусок, той і буде головою сім’ї. Далі староста ріже коровай, а дружби роздають його гостям. Але ця традиція вже майже віджила на сучасному весіллі.

 

11. В деяких регіонах України коли весілля закінчується, традиційно співають «Многая літа» для молодят, їх батьків, всіх гостей. Староста говорить свої побажання для молодої сім’ї, висловлює подяку гостям від імені батьків молодих. Часто це робить і тамада, якщо він є на весіллі.

Як бачимо, обов’язки старости починаються з самого ранку і закінчуються вже після завершення весілля. У кожній місцевості є ще багато різних обов’язків старости, а в цій статті описані лише основні із них. Часто на допомогу старості обирають ще і старостівну. Переважно вона із родини нареченої.


Протягом усього весілля староста повинен бути «у формі», допомагаючи молодятам, їх батькам в організації свята. Тому завжди потрібно добре подумати, хто із родичів підійде на таку відповідальну роль старости.Обновлен 30 июн 2013. Создан 04 мар 2013